sebamed Akut Lotion Urea 10%, 200 ml

Intensivt återfuktande

84 kr

(420 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 ml

Bara 9 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För mycket torr hud
  • Fri från mikroplaster
  • Med mandelolja

Ofta köpt tillsammans med sebamed Akut Fotkräm Urea 10%, 100 ml

sebamed Akut Lotion Urea 10%, 200 ml 84 kr (420 kr / l)
sebamed Akut Fotkräm Urea 10%, 100 ml 60 kr (600 kr / l)
Totalpris: 144 kr
Beskrivning

Urea Acute Lotion från sebamed är idealisk för torr till mycket torr hud. Den mikroplastfria lotionen förser huden med intensiv fukt och ger näring på djupet. Mandelolja bidrar också till en behaglig känsla på huden.

Artikelnr.: MUE-129806
Innehåll: 200 ml
EAN: 4103040048622
Tillverkarnr.: 129806
Varumärken: sebamed
Hudtyp: torr hud
Produktfunktion: pH hudneutralt
Fri från: Alkohol, Färgämnen, Mikroplaster, Mineraloljor, Parabener, Paraffin, PEG, Silikoner, nanopartiklar
Användning: Massera in på ren, torr hud och låt absorbera.
Ingredienser (INCI)

Aqua, Hexyldecanol, Hexyldecyl Laurate, Urea, Coco Caprylate/Caprate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Glycerin, Magnesium Sulphate, Cera Alba (Beeswax), Caprylic/Capric Triglyceride, Lecithin, Ascorbyl Palmitate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Lactic Acid, Citric Acid, Parfum, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate

Tillbehör
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Sebapharma GmbH & Co., Binger Straße 80, 56154 , Bad Salzig, Tyskland, www.sebamed.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för sebamed Akut Lotion Urea 10%

5,0 av 5 stjärnor
5 stjärnor
1 (100%)
4 stjärnor
0 (0%)
3 stjärnor
0 (0%)
2 stjärnor
0 (0%)
1 Stjärnor
0 (0%)

1 recension

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder