sebamed Handkräm Urea Akut, 75 ml

För torr hud med 5 % urea

57 kr

(760 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 75 ml

I lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast torsdag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • För mycket stressade händer
  • Parfymfri & fuktgivande formula
  • Med panthenol & kamomill

Ofta köpt tillsammans med sebamed Intensiv Lotion Omega 12%, 200 ml

sebamed Handkräm Urea Akut, 75 ml 57 kr (760 kr / l)
sebamed Intensiv Lotion Omega 12%, 200 ml 100 kr (500 kr / l)
Totalpris: 157 kr
Beskrivning

Handkräm för extremt torra och stressade händer gjord med en speciell formula av högkoncentrerad urea, ett komplex med panthenol och mild kamomill. Tillsammans med avokadoolja och kakaosmör ger handkrämen extra intensiv fukt, stödjer regenerering vid hudirritation och hjälper till att upprätthålla hudens naturliga fuktbalans.

Artikelnr.: MUE-204306
Innehåll: 75 ml
EAN: 4103040048608
Tillverkarnr.: 204306
Varumärken: sebamed
Hudtyp: irriterad hud, torr hud
Fri från: Mikroplaster, Parfym
Användning: Massera försiktigt in torra och rena händer. Upprepa flera gånger om dagen vid behov.
Ingredienser (INCI)

Aqua, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Urea, Theobroma Cacao Seed Butter, Glycerin, Panthenol, Glyceryl Stearat Citrat, Cetearylalcohol, Hydrolyzed Keratin, Allantoin, Bisabolol, Citric Acid, Sodium Hydroxyde, Carbomer, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate

Juridisk information
Tillverkare: Sebapharma GmbH & Co., Binger Straße 80, 56154 , Bad Salzig, Tyskland, www.sebamed.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för sebamed Handkräm Urea Akut

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder