sebamed Akut Shampoo Urea 5%, 200 ml

Formel utan mikroplaster

60 kr

(300 kr / l, inkl. 25% moms. - plus fraktkostnader )

Innehåll: 200 ml

Bara 8 styck kvar på lager

Leverans senast fredag, 09. oktober om du beställer senast söndag klockan 23:59.

Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
Mer information om frakt och leverans

Egenskaper och fördelar

  • Speciellt för torr hårbotten
  • Återfuktande
  • Med värdefull urea

Ofta köpt tillsammans med sebamed Conditioner, 200 ml

sebamed Akut Shampoo Urea 5%, 200 ml 60 kr (300 kr / l)
sebamed Conditioner, 200 ml 48 kr (240 kr / l)
Totalpris: 108 kr
Beskrivning

Detta akuta schampo från sebamed är särskilt lämpligt för torrt hår och torr hårbotten. Det förser hud och hår med närande fukt och intensiv vård tack vare den värdefulla urean i formulan. Formulan är också fri från mikroplaster, silikoner och parabener.

Artikelnr.: MUE-804802
Innehåll: 200 ml
EAN: 4103040048448
Tillverkarnr.: 804802
Varumärken: sebamed
Hudtyp: torr hud
Hårtyper: Torrt hår
Produktfunktion: Vegansk, pH hudneutralt
Fri från: Alkohol, Färgämnen, Mikroplaster, Mineraloljor, Parabener, Paraffin, Tvål, Silikoner, nanopartiklar
Användning: Massera in schampot i fuktigt hår och skölj sedan noggrant.
Ingredienser (INCI)

Aqua, Urea, Disodium Laureth Sulfosuccinate, Sodium Lauryl Sulfoacetat, Laureth-9, Lauryl Glucoside, Sodium Laureth Sulfate, Parfum, Peg-120 Methyl Glucose Dioleate, Phenoxyethanol, Citric Acid, Laureth 2, Peg/Ppg-120/10 Trimethylolpropane Trioleate, Sodium Benzoate, Hydroxypropyl Oxidized Starch Pg-Trimonium Chloride, Sodium Citrate, Tetramethyl Acetyloctahydronaphtalenes, Sodium Chloride, Lactic Acid, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil

Reklamationsrätt & tillverkaruppgifter
Tillverkare: Sebapharma GmbH & Co., Binger Straße 80, 56154 , Bad Salzig, Tyskland, www.sebamed.de

Liknande produkter

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Erfarenheter från våra kunder

svenska recensioner skriven för sebamed Akut Shampoo Urea 5%

Passar med

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder